Piercing w jamie ustnej

piercing warga

W ostatnich latach piercing stał się nową formą wyrażania siebie. Przekłuwamy uszy, nozdrza, sutki, intymne części ciała, skórę na całej powierzchni ciała, zakładamy kolczyki, szpilki, tunele, plugi, banany, labrety, kółka podkówki, sztangi, helixy, spirale…

Należy jednak wiedzieć, że wykonanie piercingu na języku, wargach czy policzku wiąże się z większym ryzykiem niż np. noszenie kolczyka w uchu. Przed rozpoczęciem nakłuwania czy też umieszczania części metalowych w obrębie jamy ustnej należy skonsultować się najpierw z dentystą.

Piercing

Jakie ponosimy ryzyko decydując się na piercing w ustach? Co nam grozi?

  • Zakażenie – w ustach znajdują się miliony bakterii, które mogą powodować zakażenie rany powstałej podczas piercingu. Dotykanie metalowych części umieszczonych w ustach również zwiększa ryzyko infekcji.
  • Przedłużone krwawienie – igła, która podczas procedury wprowadzania uszkodzi naczynie krwionośne, może spowodować trudne do zatamowania krwawienie, co grodzi duża utratą krwi
  • Ból i obrzęk – to typowe objawy pozabiegowe w jamie ustnej. W poważniejszych przypadkach, obrzęk języka może zamknąć drogi oddechowe i spowodować zagrożenie życia.
  • Uszkodzone zęby – kontakt z biżuterią może doprowadzić do złamania zęba. Kontakt z biżuterią np. korony porcelanowej, również może spowodować jej uszkodzenie.
  • Uszkodzenie dziąseł – część metalowe mogą zranić tkanki dziąseł, a nawet spowodować cofanie się linii dziąseł, a co za tym idzie zęby mogą być bardziej podatne na próchnicę oraz ryzykujemy chorobami przyzębia.
  • Zakłócenie prawidłowej czynności ust i języka – umieszczenie biżuterii może spowodować zwiększoną produkcję śliny, doprowadzić do trudności z wymową i powodować problemy z żuciem.
  • Choroby przenoszone przez krew – piercing został zakwalifikowany przez NIH (Narodowy Instytut Zdrowia w USA) jako potencjalny czynnik w przekazywaniu zapalenia wątroby typu B, C, D, G
  • Zapalenie wsierdzia, zastawek lub tkanek serca – rany powstałe przy przekłuwaniu w obrębie jamy ustnej dają bakteriom jamy ustnej możliwość wejścia do krwiobiegu i mogą dotrzeć do serca

    Jak długo można nosić biżuterię w ustach? Może być ona używana stale, jednak w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek bólu lub jakiegoś innego problemu udaj się natychmiast do stomatologa.

     

     

     

    piercing-ust-20188352 Zaczerpnięte z sieci.
    .

    .

    Proponuję jednak z uwagi na ryzyko związane z raną po nakłuwaniu, ryzyko połknięcia luźnych części czy też ryzyko uszkodzenia zębów darować sobie piercing w obrębie jamy ustnej. Są ciekawsze formy wyrażania siebie i mniej szkodliwe dla zdrowia 😉

2 Replies to “Piercing w jamie ustnej”

  1. Witam serdecznie,

    zgadzam się, piercing w obrębie jamy ustnej to nie najlepszy pomysł. Nie dość, że nam szkodzi, to jeszcze nie wygląda do końca estetycznie.

  2. Na początku myślałam, że to fotomontaż, aż w końcu zdałam sobie sprawę, że niestety nie :O Osobiście nigdy nie zdecydowałabym się na coś takiego, bo to moim zdaniem utrudnia normalne życie, ale zabronić nikomu nie można 🙂

Comments are closed.