Bruksizm – zgrzytający problem

Bruksizm – ścieranie zębów

bruksizm
Bruksizm – widok zębów

Jeśli po obudzeniu czujesz, że masz obolałe mięśnie szczęki lub ból głowy, być może cierpisz na bruksizm – ścieranie lub zaciskanie zębów. Bruksizm może powodować ból zębów, w dalszym etapie może zniszczyć otaczającą kości tkankę. Bruksizm może również prowadzić do problemów dotyczących stawu szczękowego, takich jak zespół stawu skroniowo (TMJ).

Bruksizm może wystąpić z powodu psychologicznego stresu, pochodzących z wpływu czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych, doświadczanego przez ludzi na z dnia na dzień. Dla wielu ludzi jest nieświadomym nawykiem, który będzie zauważony np. podczas snu – zgrzytanie zębów lub podczas badania stomatologicznego – starte zęby i uszkodzone szkliwo.

bruksizm - zgrzytanie
Bruksizm – zgrzytanie zębami

Konsekwencjami bruksizmu są:
* zużycie szkliwa i zębiny;
* wrażliwość zębiny;
* ból i mobilność zębów;
* bóle mięśni twarzy, ból głowy
* ogólnie zmęczenie twarzy;
* ból w stawach skroniowo-żuchwowych.

 

Posiadacze bruksizmu powinni szukać pomocy u dentysty / specjalisty w celu ustalenia przyczyny.

  • dr-brux-rilax-termoformo_2553
    Dr. Brux – szyna termoformowalna do samodzielnego formowania

    Dentysta może zalecić stosowanie szyn zgryzowych, aby uniknąć zbyt mocnego zagryzania lub zgrzytania zębami podczas snu. Szyna to urządzenie dopasowane do górnych zębów, które chroni górne i dolne zęby przed ścieraniem. Jednak to nie jest lekarstwo.

  • Lekarz może zaproponować sposoby na zmniejszenie stresu. Może pomóc słuchanie muzyki, czytanie książek, spacer lub wzięcie prysznica. Można także unikać żywności, takich jak czekolada i napojów zawierających kofeinę i alkohol.
  • Przyłożenie mokrego, ciepłego ręcznika pomoże rozluźnić mięśnie twarzy.
  • Można zapytać stomatologa lub chirurga szczękowo-twarzowego o ćwiczenia rozluźniające mięśnie szczęki w ciągu dnia. Dentysta może pomóc zrozumieć przyczynę i złagodzić ten problem.
  • Dentysta może także zmniejszyć „wysokie punkty” jednego lub więcej zębów, aby wyrównać zgryz. Nieprawidłowy zgryz, w którym zęby są źle dopasowane, można również skorygować nowymi wypełnieniami, koronami lub ortodontycznie.

Szynę termoformowalną możesz kupić klikając w link  KUP Szynę relaksacyjną szynę

 

 

Opracowała Anna Papuga

 

3 Replies to “Bruksizm – zgrzytający problem”

Comments are closed.