Produkty z ksylitolem do pielęgnacji jamy ustnej na www.annapapuga.pl
Informacje podstawowe.
Ksylitol jest tak zwanym alkoholem cukrowym, uzyskiwanym najczęściej z drzewa brzozy. W przeciwieństwie do cukrów 6-cio i 12-sto węglowych takich jak: glukoza, fruktoza, sacharoza i laktoza nie fermentuje w przewodzie pokarmowym .
Ksylitol jest powoli przetwarzany w organizmie z minimalnym udziałem insuliny, wskutek czego posiada ponad 14-krotnie niższy indeks glikemiczny od cukru. Zawiera prawie 2-razy mniej kalorii niż cukier! Ksylitol może zastąpić cukier do przyrządzania różnych produktów kulinarnych. Ksylitol redukuje płytkę nazębną, pomaga utrzymać mineralizację zębów, powoduje zmniejszenie odpowiedzi glikemicznej po posiłku. Zalecany jest w diecie diabetyków, u osób z zakłóconą tolerancją glukozy, insulinoopornością.
Odkryty w 1891 roku stosowany jest ksylitol od lat 60-tych XX wieku. FDA i JEFCA, organ doradczy WHO i FAQ stwierdził, że dla ksylitolu nie istnieje granica spożycia (ADI – dopuszczalna dzienna dawka), co znaczy, że jest on całkowicie bezpieczny niezależnie od spożywanej ilości dziennej.
Pozytywne efekty ksylitolu dla zdrowia jamy ustnej są znane od ponad 40 lat
i jest on powszechnie stosowany w Skandynawii i USA. Odnotowano ponad 300 badań wykazujących jego niesamowite efekty w zapobieganiu i cofaniu próchnicy – nawet o 50%.
ŚRODOWISKO W JAMIE USTNEJ A PRÓCHNICA
Bakterie odpowiedzialne za próchnicę do tego, by żyć i rozmnażać się potrzebują cukrów. Metabolizując cukry wytwarzają kwasy i obniżają w ten sposób pH w ustach. Zakwaszone środowisko (pH poniżej 5,5) sprzyja demineralizacji szkliwa, co z kolei z czasem prowadzi do trwałego uszkodzenia zębów. Aby powstała próchnica potrzebujemy kilku czynników 🙂 : bakterii, cukrów, podatności zębów i czasu.
Każdy z nich jest elementem koniecznym, lecz niewystarczającym, do powstania próchnicy.
W walce z próchnicą ważne jest zachowanie prawidłowego funkcjonowania śliny, która pełni naturalną ochronę zębów i jamy ustnej. Ślina pełni kilka funkcji:
- ochronną – ogranicza przyleganie bakterii w jamie ustnej
- obronną – bezpośrednio niszczy bakterie i blokuje ich rozwój,
- buforującą – przywraca prawidłowe pH śliny zapewniając równowagę kwasowo-zasadową w naszych ustach,
- odżywczą – dba o prawidłowy skład mineralny zębów,
- trawienną i oczyszczającą organizm – dzięki zawartości enzymów, w ustach rozpoczyna się proces trawienia jedzenia. Ponadto właśnie do śliny uwalniane są różne substancje z krwi (np. alkohol).
Aby zachować równowagę kwasowo-zasadową w jamie ustnej, bardzo ważnym jest odpowiednie odżywianie, a także nie podjadanie między posiłkami, gdyż ślina w naturalny sposób chroniąca zęby, potrzebuje ok. 60 minut na powtórną regenerację swojego pH. Jeśli więc będziemy podgryzać coś przez cały dzień, nie damy szans naszej ślinie na przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej w ustach, wystawiając tym samym nasze zęby na szkodliwe działanie kwasu.
Za każdym razem gdy jemy, bakterie obecne w jamie ustnej trawiąc cukry pochodzące z jedzenia
produkują kwasy, które niszczą szkliwo zębów. Ten „atak kwasem” powoduje powstawanie próchnicę
i tworzenie się ubytków. Ponieważ ksylitol nie poddaje się fermentacji, nie może być zamieniony na kwasy przez bytujące w jamie ustnej bakterie. Dzięki swoim właściwościom pomaga w przywróceniu równowagi zasadowo-kwasowej w jamie ustnej. To zasadowe środowisko nie jest przyjazne dla szkodliwych bakterii.
Ksylitol ułatwia naprawę uszkodzonego szkliwa zębów. Badania wykazały, że składniki mineralne,
takie jak sole wapnia i fosforanów, a także fluorek lepiej naprawiają szkliwo zębów, gdy ksylitol jest obecny w składzie pasty.
JAK PRZECIWDZIAŁAĆ PRÓCHNICY I OD KIEDY?
Rozpocznij wcześnie – od czyszczenia jamy ustnej i dziąseł dziecka. Nawet codzienne wcieranie dziecku w nowe ząbki ksylitolu może dać doskonałą ochronę przed próchnicą w pierwszych latach życia. Zastosowanie Brush-Baby DentalWipes™ – chusteczek z ksylitolem pomaga tworzyć zdrowe środowisko dla nowych zębów.
Unikać czyszczenia ust niemowląt śliną z własnych ust. Pomaga to zapobiec przenoszeniu
bakterii powodujących próchnicę.
Daj dziecku pastę do zębów, która obejmuje zarówno ksylitol i fluorek.
Pasty dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych. Regularne stosowanie niewielkich ilości ksylitolu wzmacnia ochronne czynniki w ślinie. Ksylitol stymuluje napływanie śliny i wspomaga utrzymanie soli zawartych w ślinie w użytecznej formie. Przedłużone stosowanie ksylitolu zwiększa buforujące i ochronne własności śliny. Wykazano, że regularne stosowanie gumy do żucia z ksylitolem przez matki chroni zęby ich dzieci przed próchnicą, ponieważ ksylitol zmniejsza liczbę bakterii w ustach matki, a to z kolei pozwala zmniejszyć przenoszenie tych bakterii do ust ich dzieci.Wykazano, że matki, które żują gumę z ksylitolem w ciąży, mają dzieci, które są w 70% mniej narażone na próchnicę w wieku 5 lat. Zwiększone wydzielanie śliny jest ważne, zwłaszcza dla ludzi cierpiących na suchość w ustach spowodowaną jakąś chorobą, podeszłym wiekiem lub ubocznym skutkiem pewnych leków.
Ponieważ wraz ze stałym spożywaniem ksylitolu pH jamy ustnej wraca do równowagi, zaleca się żucie gumy z ksylitolem lub ssanie dropsów z ksylitolem (dropsy są zalecane osobom mającym problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi lub osobom noszącym stały aparat ortodontyczny) po każdym posiłku lub po spożyciu słodyczy. Jest to przydatne zwłaszcza w przypadku dzieci, którym na poobiedni deser możemy z czystym sercem zaoferować lizaka z ksylitolu, czy też inne łakocie przyrządzone z użyciem ksylitolu jako substancji słodzącej.
Dropsy z ksylitolem: wiśnia, melon, mocna mięta Gumy z ksylitolem (30drażetek)
Smaki gumy do żucia z ksylitolem.
Anna Papuga