Xylitol – natura w walce z próchnicą

ksylitolProdukty z ksylitolem do pielęgnacji jamy ustnej na www.annapapuga.pl

Informacje podstawowe.

Ksylitol jest tak zwanym alkoholem cukrowym, uzyskiwanym najczęściej z drzewa brzozy.  W przeciwieństwie do cukrów 6-cio i  12-sto węglowych takich  jak: glukoza, fruktoza, sacharoza i laktoza nie fermentuje w przewodzie pokarmowym .

Ksylitol jest powoli przetwarzany w  organizmie z minimalnym udziałem insuliny, wskutek  czego posiada ponad  14-krotnie niższy indeks glikemiczny od cukru. Zawiera prawie 2-razy mniej  kalorii niż cukier! Ksylitol może zastąpić cukier do  przyrządzania  różnych produktów kulinarnych. Ksylitol redukuje płytkę nazębną, pomaga utrzymać mineralizację zębów, powoduje zmniejszenie odpowiedzi glikemicznej po posiłku.  Zalecany jest w diecie diabetyków, u osób z zakłóconą tolerancją glukozy, insulinoopornością.
Odkryty w 1891 roku stosowany jest  ksylitol od  lat 60-tych XX wieku. FDA i JEFCA, organ doradczy WHO i FAQ stwierdził, że dla  ksylitolu nie istnieje  granica spożycia (ADI – dopuszczalna dzienna dawka),  co znaczy, że jest on całkowicie  bezpieczny niezależnie od spożywanej ilości  dziennej.
Pozytywne efekty ksylitolu dla zdrowia jamy ustnej są znane od ponad 40 lat
i jest on powszechnie stosowany w Skandynawii i USA. Odnotowano ponad 300 badań wykazujących jego niesamowite efekty w zapobieganiu i cofaniu próchnicy – nawet o 50%.

ŚRODOWISKO W JAMIE USTNEJ A PRÓCHNICA

Bakterie odpowiedzialne za próchnicę do tego, by żyć i rozmnażać się potrzebują cukrów. Metabolizując cukry wytwarzają kwasy i obniżają w ten sposób pH w ustach.  Zakwaszone środowisko (pH poniżej 5,5) sprzyja demineralizacji szkliwa, co z kolei z czasem prowadzi do trwałego uszkodzenia zębów. Aby powstała próchnica potrzebujemy kilku czynników 🙂 : bakterii, cukrów, podatności zębów i czasu.
Każdy z nich jest elementem koniecznym, lecz niewystarczającym, do powstania próchnicy.

W walce z próchnicą ważne jest zachowanie prawidłowego funkcjonowania śliny, która pełni naturalną ochronę zębów i jamy ustnej. Ślina pełni kilka funkcji:

  • ochronną – ogranicza przyleganie bakterii w jamie ustnej
  • obronną – bezpośrednio niszczy bakterie i blokuje ich rozwój,
  • buforującą – przywraca prawidłowe pH śliny zapewniając równowagę kwasowo-zasadową w naszych ustach,
  • odżywczą – dba o prawidłowy skład mineralny zębów,
  • trawienną i oczyszczającą organizm – dzięki zawartości enzymów, w ustach rozpoczyna się proces trawienia jedzenia. Ponadto właśnie do śliny uwalniane są różne substancje z krwi (np. alkohol).

Aby zachować równowagę kwasowo-zasadową w jamie ustnej, bardzo ważnym jest odpowiednie odżywianie, a także nie podjadanie między posiłkami, gdyż ślina w naturalny sposób chroniąca zęby, potrzebuje ok. 60 minut na powtórną regenerację swojego pH. Jeśli więc będziemy podgryzać coś przez cały dzień, nie damy szans naszej ślinie na przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej w ustach, wystawiając tym samym nasze zęby na szkodliwe działanie kwasu.

Za każdym razem gdy jemy, bakterie obecne w jamie ustnej trawiąc cukry pochodzące z jedzenia
produkują kwasy, które niszczą szkliwo zębów. Ten „atak kwasem” powoduje powstawanie próchnicę
i tworzenie się ubytków. Ponieważ ksylitol nie poddaje się fermentacji, nie może być zamieniony na kwasy przez bytujące w jamie ustnej bakterie. Dzięki swoim właściwościom  pomaga w przywróceniu równowagi zasadowo-kwasowej w jamie ustnej. To zasadowe środowisko nie jest przyjazne dla szkodliwych bakterii.
Ksylitol ułatwia naprawę uszkodzonego szkliwa zębów. Badania wykazały, że składniki mineralne,
takie jak sole wapnia i fosforanów, a także fluorek lepiej naprawiają szkliwo zębów, gdy ksylitol jest obecny w składzie pasty.
JAK PRZECIWDZIAŁAĆ PRÓCHNICY I OD KIEDY?

Rozpocznij wcześnie – od czyszczenia jamy ustnej i dziąseł dziecka. Nawet codzienne wcieranie dziecku w nowe ząbki ksylitolu może dać doskonałą ochronę przed próchnicą w pierwszych latach życia. Zastosowanie Brush-Baby DentalWipes™ – chusteczek z ksylitolem pomaga tworzyć zdrowe środowisko dla nowych zębów.

brush-baby-chusteczki-z-xylitolem-do-czyszczenia-dziasel-i-zebow-mlecznych-0-16-miesiecy-smak-bananowy-28-szt DentalWipes_28_pack_shot__77908_zoom
Unikać czyszczenia ust niemowląt śliną z własnych ust. Pomaga to zapobiec przenoszeniu
bakterii powodujących próchnicę.
Daj dziecku pastę do zębów, która obejmuje zarówno ksylitol i fluorek.

Pasty dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych – kliknij na zdjęcie i kup od razu

3-6lat miś     6+pastanewpackagingtoddlertoothpaste2013__88104__46241__06788__43809_zoom

 

Regularne stosowanie niewielkich ilości ksylitolu wzmacnia ochronne czynniki w ślinie. Ksylitol stymuluje napływanie śliny i wspomaga utrzymanie soli zawartych w ślinie w użytecznej formie. Przedłużone stosowanie ksylitolu zwiększa buforujące i ochronne własności śliny.  Wykazano, że regularne stosowanie gumy do żucia z ksylitolem przez  matki chroni zęby ich dzieci przed próchnicą, ponieważ ksylitol zmniejsza liczbę bakterii w ustach matki, a to z kolei pozwala zmniejszyć przenoszenie tych bakterii do ust ich dzieci.Wykazano, że matki, które żują gumę z ksylitolem w ciąży, mają dzieci, które są w 70% mniej narażone na próchnicę w wieku 5 lat. Zwiększone wydzielanie śliny jest ważne, zwłaszcza dla ludzi cierpiących na suchość w ustach spowodowaną jakąś chorobą, podeszłym wiekiem lub ubocznym skutkiem pewnych leków.

Ponieważ wraz ze stałym spożywaniem ksylitolu pH jamy ustnej wraca do równowagi, zaleca się żucie gumy z ksylitolem lub ssanie dropsów z ksylitolem (dropsy są zalecane osobom mającym problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi lub osobom noszącym stały aparat ortodontyczny) po każdym posiłku lub po spożyciu słodyczy. Jest to przydatne zwłaszcza w przypadku dzieci, którym na poobiedni deser możemy z czystym sercem zaoferować lizaka z ksylitolu, czy też inne łakocie przyrządzone z użyciem ksylitolu jako substancji słodzącej.

1gumy Xylitol-Drops-CO-02      Dropsy z ksylitolem: wiśnia, melon, mocna mięta                    Gumy z ksylitolem (30drażetek)

 gumy                                                                          Smaki gumy do żucia z ksylitolem.

Anna Papuga